ikonka polski WŁASNA PRACOWNIA OD 1989R.

GWARANCJA I CERTYFIKAT JAKOŚCI

SZYBKA I DARMOWA DOSTAWA

WYMIANA I ZWROT AŻ DO 30 DNI


Diament jest najczystszą krystaliczną odmianą węgla i najtwardszym znanym minerałem na świecie ( 10 w skali Mohsa ). Jego nazwa pochodzi z języka greckiego (ἀδάμας), co oznacza „niepokonany”, „niezniszczalny”.
Bardzo rzadkie wytępowanie diamentów oraz właściwości fizyczno-chemiczne przyczyniły się do powstania wielu legend i wierzeń przypisujących diamentom magiczne oraz nadprzyrodzone moce.
Rzymianie uważali, że są to okruchy gwiazd, Grecy zaś wierzyli, że to łzy bogów. Ich piękno i wyjątkowość spowodowała, że Królowie i Carowie byli gotowi dostać je za wszelką cenę.
W połowie XX wieku zostały uzgodnione normy, dzięki którym możemy ocenić diamenty. Stworzone normy są są znane jako zasada 4C i są akceptowalne na całym świecie.
Stworzenie  zasady 4C spowodowało, że informacje o jakości diamentu mogą być przekazywane w uniwersalnym języku, a klienci posiadają dokładną wiedzę  jaki kamień kupują.
Zasada 4C określa jakość i wartość oszlifowanych diamentów.  Skrót  pochodzi od pierwszych liter czterech angielskich słów: Colour (barwa), Clarity (czystość), Cut (szlif), Carat (karat - jednostka określająca masę).
Poniżej przedstawiamy każdy z tych  czterech elementów.

Do każdej biżuterii z diamentami kupionej w naszym sklepie otrzymasz Certyfikat Autentyczności wystawiony na podstawie oceny dyplomowanych ekspertów diamentów , w którym opisane są szczegółowo parametry użytych w wyrobie kamieni, zgodnie z zasadą 4C.

Colour - Barwa

Barwa należy do najważniejszych cech jakościowych diamentów i określana jest przy użyciu specjalnej skali.
Idealny diament powinien być zupełnie bezbarwny – oznaczany jest wtedy literą D, jednak kamienie o tej barwie spotykane są dość rzadko. Im jest kamień bielszy, tym jego wartość jest wyższa. Brylanty o barwie H (biel) i czystości SI (małe inkluzje) przez wielu uznawane są za najlepsze, ze względu na proporcje koloru i jakości do ceny.

 


Clarity - Czystość

Kolejną istotną cechą wpływającą na wartość i piękno kamieni jest ich czystość. Diamenty posiadają zarówno cechy wewnętrzne, zwane inkluzjami, jak również cechy zewnętrzne, tzw. skazy.
Duży wpływ na brylancję (efekt załamania światła) ma ich rozmieszczenie, wielkość, ilość i łatwość dostrzegania - im mniej inkluzji, tym cenniejszy jest brylant.
LC (Loupe clean) - Lupowo czysty
VVS (Very, Very Small Inclusions) - Bardzo, bardzo małe wrostki
VS (Very Small Inclusions) - Bardzo małe wrostki
SI (Small Inclusions) - Małe wrostki, widoczne w powiększeniu, niewidoczne gołym okiem
P (Pique) - Wrostki widoczne gołym okiem

Cut - Szlif

Barwa i czystość diamentów odnoszą się do cech wynikających z charakterystyki kamienia, natomiast biorąc pod uwagę szlif ocenia się rzemiosło szlifierza. Surowy, nieoszlifowany diament jest matowy, bez połysku. Dopiero dzięki odpowiedniej obróbce można podziwiać jego brylancję.
Zjawisko brylancji powstaje na skutek całkowitego wewnętrznego odbicia i rozszczepienia promieni świetlnych, jak również odbicia światła od zewnętrznych powierzchni (faset). Przy zbyt płytkim szlifie światło wydostaje się przez dolną część diamentu, przez co powierzchnia matowieje. Za głębokie cięcie powoduje zaś, że światło rozchodzi się na boki i diament staje się ciemny.
Oceniając poprawność wykonania szlifu analizuje się proporcje kamienia i wykończenie szlifu (w tym błędy symetrii i polerowania). Ocenia się je w skali: bardzo dobre, dobre, średnie i słabe.
Ocena szlifu jest najtrudniejszą częścią procesu wyceny kamienia i jednocześnie najważniejszą, gdyż to właśnie szlif ukazuje drzemiące w diamencie piękno.
Najbardziej znany jest szlif brylantowy, uważany za szczyt osiągnięć w dziedzinie obróbki kamieni jubilerskich. Pełny, klasyczny szlif brylantowy zawiera 56 faset i taflę.Carat (ct)  - Masa diamentu

Za miarę masy wszystkich drogocennych kamieni przyjęty został karat ( 1 ct = 0,2 g ). Nazwa ta pochodzi od nazwy kraoby – drzewa, którego ziarna mają stałą masę ok. 0,2 g i służyły na Bliskim Wschodzie do ważenia kamieni szlachetnych.
Karat to jednostka, która dzieli się na 100 punktów, więc np. 10 punktowy brylant będzie miał masę 1/10 karata, oznaczaną z reguły jako 0,10 ct.
Im większa jest masa kamienia, tym wyższa jest jego wartość. Co ciekawe, kamień o masie 0,50 ct jest droższy niż dwa kamienie o masie 0,25 ct każdy. Wynika to z faktu, że większe kamienie występują rzadziej i mają większą wartość niż mniejsze kamienie o identycznej masie. Jednostki określającej masę brylantów (ct) nie należy mylić z próbą złota, którą również podaje się w karatach (K).
 
Największy, jak do tej pory, odnaleziony diament nosił nazwę „Cullinan”. Przed oszlifowaniem miał on zdumiewającą masę 3106 karatów (621.1 g). Został on podzielony na 105 mniejszych kamieni, z których największym uzyskanym brylantem stała się  „Gwiazda Afryki” o masie 530 karatów . Zdobi ona obecnie brytyjskie berło królewskie.